GELENEKSEL JAPON SANATI GÖSTERİSİ

Japonya’nın meşhur Shodou Sanatı Çankırı’da uygulanarak hayat buldu.

 

Çankırı Belediyesi ile Türk Japon Vakfı işbirliğiyle gerçekleşen etkinlikte bu kez Japonların en özel sanatları olan ve bizdeki kaligrafi sanatı ile benzeşen Shodou Sanatı performansı Çankırılılara sunuldu. Yunus AVM’de düzenlenen ve Çankırılıların büyük ilgi gösterdiği etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Belediye Başkanı İrfan Dinç, Japon yatırımı bir istihdam, ekoomi yatırımı değil aynı zamanda Türk-Japon kültürel iş birliğinin de temelinin atılmasında şehrimiz için müstesna bir yatırımdır. Biz değişik etkinlikler ile Türk Japon iş birliğini Çankırı’da gerçekleştiriyoruz. Bu dayanışmamız daha çok genişleyerek her ülke için de güzel ve faydalı sonuçlar doğuracak. Hem yatırımlarımızın artması hem de iş birliğimizin pekişmesi noktasında üzerimize düşeni yaparken Japon dostlarımzdan da aynı özveri ve karşılığı alıyoruz. Bu durumdan çok mutluyuz. İnşallah, birliğimiz ve beraberliğimiz daim olur.” şeklinde konuştu. 

ise Çankırılıların kendilerine göstermiş olduğu misafirperverlikten dolayı Japon kültüründen bir faaliyet sunmak istediklerini kaydetti. Fujimoto “Japonya ve Türkiye kalpten bağlı iki memleket. Biz de bu duyguyu burada göstermek istiyoruz.” dedi. 

Japon Shodou Sanatçısı Mohri Suzuki’nin AVM meydanında gerçekleştirdiği performansı Çankırılılar cep telefonları ile kaydederken sanatçının tevekkül kelimesine karşılık gelen Japonca olarak “Sen elinden geleni yap” ifadesini zemine uygulayıp yanına da Japonca olarak Çankırı yazdı. 

Sanatçının performansının ardından oluşturulan masalarda Japon Shodou Sanatı Çankırılılar’a uygulatıldı. İlk uygulamayı yapanlardan birisi olan Belediye Başkanı İrfan Dinç ve eşi Zeynep Perihan Dinç sınavı başarıyla geçti. Sumitomo CEO’su Fujimoto da vatandaşların atölye çalışmasına yardım etti. 
 

 

Aktivite Görselleri